Veļas kopšana

Pulveru un šķidro veļas mazgāšanas līdzekļu priekšrocības un trūkumi

Vai zini, ar ko veļas pulveris atšķiras no šķidrā veļas mazgāšanas līdzekļa? Vai zini, kurš līdzeklis ir īpaši piemērots cietam ūdenim, bet pavisam nav gatavs tikt galā ar traipiem zemā temperatūrā? Vai pārzini katra produkta stipro un vājo pusi? Lai veļas mazgāšanas līdzekļa izvēle neliktu vilties, esam sagatavojuši nelielu pārskatu par abu veļas mazgāšanas līdzekļu veidu būtiskākajām īpašībām.

Vai zini, ar ko veļas pulveris atšķiras no šķidrā veļas mazgāšanas līdzekļa? Vai zini, kurš līdzeklis ir īpaši piemērots cietam ūdenim, bet pavisam nav gatavs tikt galā ar traipiem zemā temperatūrā? Vai pārzini katra produkta stipro un vājo pusi? Lai veļas mazgāšanas līdzekļa izvēle neliktu vilties, esam sagatavojuši nelielu pārskatu par abu veļas mazgāšanas līdzekļu veidu būtiskākajām īpašībām. 

Pirmie veļas mazgāšanas līdzekļi pasaulē

Par iespēju mazgāt veļu ar traipus izšķīdinošu līdzekli mums jāpateicas veļas mazgāšanas līdzekļu “tēvam” Oto Romam, kam Vācijā jau no 19. gadsimta beigām piederēja ziepju un sveču ražošanas rūpnīca. O. Roma 1907. gadā, uzklausot sievas pieņēmumu par to, ka vielas, kas spēj izšķīdināt taukus no dzīvnieku ādas, spēj iztīrīt arī apģērba traipus, no govs kuņģa radīja enzīmu. Patentu enzīmam, kas tiek galā ar drēbju traipiem, O. Roma ieguva 1914. gadā. 

Pirmais pulverveida veļas mazgāšanas līdzeklis tika izgudrots Lielbritānijā 1908. gadā. Tas bija ziepju pulveris ar nosaukumu “Rinso”. Savukārt tāds veļas pulveris, kādu mēs pazīstam mūsdienās, pasaules tirgū ienāca 20. gadsimta 30. gados.

Vai izvēlēties veļas pulveri?

Pulveris ir lētākais no veikalā nopērkamajiem veļas mazgāšanas līdzekļiem, kas ļoti labi tiek galā ar grūti iztīrāmiem traipiem, piemēram, zāles vai dubļu atstātiem nospiedumiem uz apģērba. Veļas pulveris savu īpašību dēļ ir īpaši piemērots veļas mazgāšanai cietā ūdenī. Turklāt veļas pulveris, kas iepakots kartona kastē, ir videi draudzīgs pirkums, jo iepakojums ir viegli pārstrādājams.

Veļas pulvera trūkumi

Nebūs pārspīlēti apgalvot, ka gandrīz katram, mazgājot drēbes ar veļas pulveri, gadījies no veļasmašīnas izņemt ārā baltiem plankumiem noklātu apģērbu. Šis ir viens no uzskatāmākajiem veļas pulvera mīnusiem. Jo mazākā temperatūrā tiek mazgātas drēbes, jo lielāka iespējamība, ka pulveris neizšķīdīs un apģērbs no veļasmašīnas tiks izņemts ārā vēl netīrāks nekā bija pirms tam. Šī problēma var kaitēt arī veļasmašīnai, proti, neizšķīdušās pulvera daļas var uzkrāties ierīcē un ar laiku radīt darbības traucējumus. Pulveris ir arī samērā neērts veļas mazgāšanas līdzeklis. Tas put un birst, līdz ar to pulveri ir grūtāk dozēt, tas var viegli nokļūt uz dažādām virsmām un to ir viegli ieelpot. Turklāt, ja nepieciešama traipu pirmapstrāde, pulveris vispirms jāšķaida ar ūdeni, lai iegūtu pastai līdzīgu maisījumu. Tāpat arī veļas pulveros nereti par pildvielu (pat 40 % daudzumā) izmanto nātrija sulfātu, kas veicina notekūdeņu tīkla koroziju.

Kad tirgū ienāca pirmie šķidrie veļas mazgāšanas līdzekļi? 

Šķidrie veļas mazgāšanas līdzekļi pasaulē pazīstami no 20. gadsimta 50. gadiem. Tie pārliecinoši pieteica sevi tirgū un īsā laikā kļuva par pircēju veļas mazgāšanas līdzekļu izvēli numur viens. Pie šķidrajiem veļas mazgāšanas līdzekļiem pieder arī veļas mazgāšanas kapsulas. Kapsulas tirgū ienāca 2012. gadā. Ar vairāk nekā 50 gadu pātraukumu tās spēja atkārtoti satricināt veļas mazgāšanas līdzekļu industriju. 

Šķidro veļas mazgāšanas līdzekļu priekšrocības

Šķidrajiem veļas mazgāšanas līdzekļiem piemīt augstāks lietderības kooficents, jo tie šķīst un iedarbojas uz traipiem pat zemā ūdens temperatūrā. Turklāt, kā jau pilnībā izšķīstoši, šāda veida veļas mazgāšanas līdzekļi neatstāj papildu traipus uz apģērba. Arī veļasmašīna izbaudīs šķidrā mazgāšanas līdzekļa priekšrocību, proti, tas, pretēji pulverim, neveidos “sastrēgumus” veļasmašīnas iekārtā. Šķidrais veļas mazgāšanas līdzeklis ļoti labi tiek galā ar eļļas un tauku traipiem, pateicoties tam, ka tas spēj dziļi iesūkties auduma šķiedrās. Turklāt tas ir piemērots tūlītējai traipu pirmapstrādei. Šķidrais veļas mazgāšanas līdzeklis neput, tā daļiņas neizplatās pa gaisu, līdz ar to tas ir arī veselībai draudzīgāks. Cenu kategorijā šķidrais līdzeklis ierindojams pa vidu starp pulveri un mazgāšanas kapsulām. 

Šķidro veļas mazgāšanas līdzekļu trūkumi

Šķidrie mazgāšanas līdzekļi veidoti uz ūdens bāzes un atsevišķas mazgāšanas līdzeklim nepieciešamās vielas ūdens klātbūtnē samazina savas īpašības. Piemēram, tas attiecas uz balinātāju nātrija perkarbonātu. Vēl akcentējams tas, kas šķidrais veļas mazgāšanas līdzeklis iepakots grūti pārstrādājamā plastmasas pudelē, kas nav videi draudzīgs iepakojuma veids.  

Kādas ir veļas mazgāšanas kapsulu īpašības? 

Veļas mazgāšanas kapsulu sastāvā ir šķidrajam veļas mazgāšanas līdzeklim pietuvināts produkts, ko nereti papildina arī klāt pievienots balinātājs vai veļas mīkstinātājs. Šķidrums kapsulās tiek maksimāli atbrīvots no ūdens, tāpēc kapsulu iedarbība ir spēcīgāka par šķidro veļas mazgāšanas līdzekļu iedarbību. Kapsulu trūkums ir tas, ka tās nav iespējams dozēt. Ja veļasmašīna ir gaužām pilna, nāksies lietot divas kapsulas, kas sadārdzina izmaksas. Savukārt, ja izmazgājamas vien pāris drēbes, kapsula nebūs īstā izvēle, jo to tilpumu nav samazināms. Šī iemesla dēļ ar kapsulu nav iespējams veikt arī traipu pirmapstrādi.  

Lai arī veļas pulverim piemīt daudz teicamu īpašību, ar kurām pasaule ir pazīstama jau gandrīz gadsimtu, cilvēki aizvien biežāk drēbes izvēlas mazgāt ar šķidrajiem veļas mazgāšanas līdzekļiem. Tie neapšaubāmi ir saudzīgāki gan pret apģērbu un tā valkātāju, gan pret veļas mazgāšanas ierīci.

Mēs priecātos uzzināt, kādu veļas mazgāšanas līdzekļa veidu Tu lieto un kas mudina Tevi to izvēlēties? 

Related Posts