Vai zini, kādas vielas slēpjas šķidrajos veļas mazgāšanas līdzekļos? Lai arī visu vielu mērķis ir sniegt pēc iespējas labāku mazgāšanas kvalitāti, daļa no tām ir gan cilvēkiem, gan dabai bīstamas. Sagatavotais pārskats sniegs priekšstatu par to, kas “lācītim vēderā” un turpāk palīdzēs izvēlēties videi un cilvēkam visdraudzīgāko šķidro veļas mazgāšanas līdzekli.
Virsmaktīvās vielas
Virsmaktīvās vielas jeb tensīdi pazemina ūdens virsmas spraigumu. Vienkārši izsakoties, šīs vielas palīdz līdzeklim cīnīties ar netīrumiem un neļauj tiem mazgāšanas laikā nokļūt atpakaļ uz auduma. Virsmaktīvās vielas iedalās nejonu un anjonu, tāpat arī minerālu, sintētiskajās un augu valstī bāzētajās virsmaktīvajās vielās. Nejonu vielas ir mazputojošas, savukārt anjonu – putojošas.
Jāatzīst gan, ka putu daudzums neietekmē līdzekļa iedarbības kvalitāti.
Būtiski ir tas, kā iegūtas virsmaktīvās vielas. Nekaitīgas vielas ir dabiski iegūtas no augu valsts izejvielām, taču pārējās, īpaši tās, kas iegūtas no petroķīmiskajiem produktiem, var būt toksiskas un lēni noārdīties dabā.
Cik koncentrēts ir šķidrais veļas mazgāšanas līdzeklis?
Uzmanība jāpievērš arī tam, cik koncentrēts ir šķidrais veļas mazgāšanas līdzeklis un cik mazgāšanas reizēm tas ir paredzēts. Mazāka tilpuma dārgāks šķidrais veļas mazgāšanas līdzeklis var izrādīties izdevīgāks par lielāka tilpuma lētāku veļas mazgāšanas līdzekli, kas ir mazāk koncentrēts. Tāpat arī būtiski sekot līdzi devām, kas norādītas uz iepakojuma. Svarīgi atcerēties, ka mazgāšanas kvalitāte nepalielinās, mazgāšanas laikā lietojot lielāku līdzekļa devu par ieteicamo.
Ūdens mīkstinātājs
Ciets ūdens samazina virsmaktīvo vielu iedarbību, tāpēc veļas mazgāšanas līdzekļus papildina ar ūdeni mīkstinošiem savienojumiem – fosfonātiem vai kompleksajiem organiskajiem savienojumiem. Fosfonāti ir visefektīvākie ilgtspējīgie ūdens mīkstinātāji. Vienlaicīgi fosfonāti nav kaitīgi cilvēkiem un tos var viegli izskalot. Kompleksie organiskie savienojumi (marķējumā varētu būt norādīti kā EDTA un tās sāļi) arī ir pietiekami efektīvi ūdens mīkstinātāji, bet tie ir izteikti alerģiski. Agrāk ūdeni mīkstināja arī ar fosfātiem, kas, nonākot dabā, veicina ūdens tilpņu aizaugšanu. Par laimi, šī viela veļas mazgāšanas līdzekļos daudzviet pasaulē, tostarp Latvijā, jau vairākus gadus ir aizliegta.
Pievienotie fermenti
Šķidro veļas mazgājamo līdzekļu būtiskākā papildviela ir fermenti, kuru uzdevums ir iztīrīt dažādas izcelsmes traipus (piemēram, asinis vai taukus). Fermenti jeb enzīmi ir ražoti no nepatogēniem un netoksiskiem mikroorganismiem un tiek klasificēti kā netoksiski. Ja tie pievienoti produktam, tad tas noteikti ir norādīts uz etiķetes.
Balinātāji
Baltām drēbēm domātie līdzekļi var saturēt hlora balinātājus, piemēram, nātrija hipohlorītu, kam ir indīgi izgarojumi un kas veido organiskus hlora savienojumus, piemēram, hloroformu. Lai apģērbu saglabātu baltu, mazgāšanas līdzekļos mēdz iekļaut arī optiskos balinātājus. Tie satur fluorescentas daļiņas, kas ultravioleto gaismu pārvērš redzamā gaismā, lielākoties spektra zaļajā gaismā. Tā iedarbojas uz cilvēku redzi, liekot audumam izskatīties baltākam nekā tas patiesībā ir. Optiskos balinātājus nav viegli bioloģiski noārdīt un tie saindē ūdenī mītošās dzīvās būtnes. Pēc mazgāšanas uz drēbēm palikušās optiskā balinātāja atliekas var izraisīt ādas iekaisumu un citas alerģiskas reakcijas.
Smaržvielu klātbūtne
Šķidrajiem veļas mazgāšanas līdzekļiem nereti pievienotas arī smaržvielas aromātiskākam rezultātam. Ja līdzeklim pievienots mākslīgais aromatizētājs, tas var veicināt alerģisku reakciju izpausmes. Tiek ražoti arī šķidrie veļas mazgāšanas līdzekļi, kuriem pievienota dabiskas izcelsmes smaržviela. Šāds aromāts nav tik uzbāzīgs un izteikti alerģisku reakciju veicinošs. Informācija par aromatizētāja izcelsmi atrodama uz produkta etiķetes
Lai arī dažādas regulas aizvien stingrāk ierobežo kaitīgo vielu klātbūtni ikdienā izmantojamās precēs, šajā lauciņā vēl ir daudz darāma. Tikmēr mēs katrs pats varam izvēlēties, ko likt un ko nelikt savā iepirkumu grozā. Pastāsti, kādi ir Tavi veļas mazgāšanas paradumi? Vai gadījies vilties veļas mazgāšanas līdzekļa izvēlē?