Sports un veselīgs uzturs

Kas ir olbaltumvielas?

Kas ir olbaltumvielas?

Olbaltumvielas ir veselīga un spēcīga ķermeņa atslēga. Kāpēc organismam nepieciešamas olbaltumvielas? Kādos produktos ir atrodamas olbaltumvielas, jeb proteīni?

Olbaltumvielas jeb proteīni ir vienas no svarīgākajām vielām organismā, jo tās piedalās gandrīz visos organisma bioloģiskajos procesos. Olbaltumvielas lielu lomu spēlē augšanas, attīstības, šūnu un audu atjaunošanās procesā, tās labvēlīgi ietekmē imūnsistēmu, sekmē minerālvielu uzsūkšanos, palīdz stabilizēt nervu sistēmu, stiprināt kaulus, normalizēt cukura līmeni asinīs, tās sniedz enerģiju, uzlabo fizisko izturību un labvēlīgi ietekmē cilvēka ķermeņa masu un izskatu.

Produkti, kas satur olbaltumvielas.

Galvenie olbaltumvielu saturošie produkti ir liesa gaļa, zivis, olas, liesi piena produkti, pākšaugi, rieksti, sēklas un pilngraudu produkti.

Olbaltumvielu īpatnība ir tāda, ka tās organismā pārstrādājas lēnām, līdz ar to pēc olbaltumvielām bagātas maltītes ilgāk saglabājas sāta sajūta, mazinās nepieciešamība pēc našķiem un citiem kalorijām bagātiem ēdieniem.

Turklāt olbaltumvielas ilgstoši sniedz organismam enerģiju un palīdz aktivizēt vielmaiņu, kas noder jau uzņemto kaloriju pārstādei. Pieaugušam cilvēkam ar mērenu fizisko slodzi dienā vajadzētu uzņemt apmēram 0,8 gramus olbaltumvielas uz vienu kilogramu ķermeņa masas. Vairāk nepieciešams uzņemt slimojot vai ārstējot traumas, grūtniecības periodā, māmiņām bērna zīdīšanas laikā, bērniem un pusaudžiem, kā arī sportistiem. Sportistiem būtu jāuzņem apmēram 1,2-1,4 grami olbaltumvielas uz vienu ķermeņa kilogramu, savukārt tiem, kas nodarbojas ar spēka treniņiem – apmēram 1,4-1,8 grami uz viena ķermeņa kilogramu. Norādītais daudzums ir aptuvens, jo precīzākam aprēķinam jāņem vērā indivīda organisma īpatnības un fiziskās slodzes stiprums.

Kā jau tika noskaidrots, ikvienam ir nepieciešams uzņemt olbaltumvielas, jo tās ietekmē dzīvības procesu un organisma labsajūtu. Īpaši par tām jāpiedomā tiem, kas regulāri nodarbojas ar sportu vai cenšas samazināt ķermeņa svaru. Tomēr viss nav tik vienkārši, jo kvalitatīva maltīte prasa laiku, kas mūsdienu aktīvajam cilvēkam ne reti trūkst. Šādā gadījumā nepieciešamo olbaltumvielu uzņemšanu var palīdzēt nodrošināt speciālie proteīna produkti – pulveri un to atvasinājumi. No visa plašā piedāvājuma klāsta proteīna batoniņi ir viens no ērtākajiem un ātrākajiem veidiem, kā organismu nodrošināt ar nepieciešamo olbaltumvielu daudzumu. Batoniņi ir neliela izmēra un ērti līdzpaņemami. Tie nav jāglabā ledusskapī vai pirms ēšanas jāpagatavo. Nav jāuztraucas arī par vienveidību vai nebaudāmību, jo mūsdienās tie pieejami visdažādākajās garšās. Batoniņu sastāvā ir proteīns no viena vai vairākiem produktiem (piens, soja vai olas) un parasti vēl citas sastāvdaļas, piemēram, ogļhidrāti, tauki, vitamīni un minerālvielas.

Proteīna batoniņi

Proteīna batoniņu var apēst kā veselīgu našķi starp ēdienreizēm, pirms treniņa enerģijas gūšanai vai pēc treniņa, palīdzot organismam atjaunoties pēc fiziskās slodzes.

Tiem, kas īpaši rūpējas par savu muskuļu masu, batoniņu ieteicams apēst pat pirms miega, lai muskuļi nakts laikā būtu nodrošināti ar nepieciešamo olbaltumvielu daudzumu.

Proteīna daudzums batoniņos ir atšķirīgs un tas ir norādīts uz iepakojuma. Tiek uzskatīts, ka cilvēkam ar vidēju fizisko slodzi veiksmīgai olbaltumvielu sintēzei pietiek ar vienu batoniņu dienā. Tomēr arī šajā gadījumā devas lielums ir atkarīgs no indivīda fiziskās slodzes stipruma un jau iepriekš ar pārtiku uzņemtā olbaltumvielu daudzuma. Svarīgi ņemt vērā, ka produkti ar augstu proteīna daudzumu nedrīkst regulāri aizstāt maltīti un tos nedrīkst uzturā lietot neierobežotā daudzumā. Ja proteīns organismā uzņemts par daudz, tas nelabvēlīgi ietekmē iekšējo orgānu darbību.

Olbaltumvielas ir svarīgs materiāls, būvējot veselīgu un stipru ķermeni. Tās sniedz ne tikai mundrumu, bet arī fizisku spēku un izturību. Turklāt tās iespējams uzņemt daudzveidīgi un jebkura dzīves ritmam piemērotā veidā, tāpēc laika trūkums vairs nav arguments neveselīgam dzīvesveidam. Neaizmirsti iemest somā proteīna batoniņu, lai nodrošinātu sevi ar veselīgajām olbaltumvielām ikdienas gaitās!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *